ort ciężki, który dotyczy przewożenia między innymi urządzeń oraz maszyn. Jest on często określany jako transport ponadgabarytowy. To określenie doskonale pasuje do specyfiki takich przewozów, ponieważ rzeczy (najczęściej maszyny) są tak duże, że trasa i każdy etap przewozu muszą być dokładnie zaplanowane. Można przewozić w ten sposób również niewielkie budynki czy kawałki budynków. W Polsce popularna jest zmiana usadowienia na przykład domków holenderskich, do przewozu których muszą być zastosowane specjalistyczne pojazdy. Jednak to transport maszyn jest najbardziej wymagający dla firm transportowych, ponieważ posiadają one znacznie większą ilość części i elementów wymagających fachowego zabezpieczenia. Dlatego właśnie takie usługi są wykonywane jedynie przez najbardziej doświadczonych przewoźników.
Nie bez przyczyny zarobki w tej
Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.
Co to jest transport ponadgabarytowy?
Transport ponadgabarytowy to, w dużym skrócie, przewóz dóbr i przedmiotów, które nie zmieszczą się na naczepę zwykłego TIR-a. Termin ten najczęściej odnosi się do przemieszczania maszyn lub ich części.
Ciężarówki wiozące elementy ponadgabarytowe często możemy zobaczyć w nocy lub nad ranem. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niejednokrotnie podróżują one w obstawie "pilotów" - mniejszych aut, których zadaniem jest informowanie o zbliżaniu się kolosa.
Jakie przepisy regulują transport ciężki?
Oczywiście w wypadku przewożenia przedmiotów i dóbr o wysokich gabarytach obowiązują osobne przepisy. Firma zajmująca się tego typu usługami musi zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie osi oraz całkowity ciężar pojazdu (liczony razem z kierowcą).
Jak przebiega transport maszyn?
Wiele maszyn - na przykład kotły ciepłownicze - posiada elementy o naprawdę dużych gabarytach. Aby je przewozić, trzeba uwzględnić szereg norm oraz ubiegać się o odpowiednie zezwolenia. Dopiero po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymogów można rozpocząć transport.
Odbywa się on specjalnie przystosowanymi do
Specjalistyczne usługi transportowe dotyczą przewozu ładunku o niestandardowych wymiarach i dużej wadze. Do tego rodzaju usług transportowych zaliczamy transport ponadgabarytowy, maszyn oraz transport ciężki.
Transport ponadgabarytowy
Transport ponadgabarytowy polega na transportowaniu takich towarów, które mają wymiary przekraczające normy zawarte w prawie dotyczącym pojazdów poruszających się po drogach.
Transport ponadgabarytowy posiada osobne regulacje prawne, a tego rodzaju przewozy wymagają specjalnych pozwoleń.
Transport maszyn
Transport maszyn obejmuje transport maszyn mechanicznych rolniczych, budowlanych itd.. Odbywa się on specjalnie przystosowanymi do tego środkami transportu. Transport maszyn jest jednym z rodzajów transportu ponadgabarytowego, wymagającym przestrzegania wielu zasad bezpieczeństwa.
Transport ciężki
Transport ciężki, podobnie jak transport ponadgabarytowy, jest usługą spedycyjną obejmującą przewóz towarów, bądź pojazdów czy maszyn, których wymiary i ciężar przekraczają standardowe kryteria transportowe.